Milyen a jó ágymatrac?
Remélhetőleg megtapasztaltad már a pihentető alvás nagyszerű élményét. Ehhez legfőképp egy
puha, gondosan megvetett ágy járul hozzá. De biztosan ismered a mondást: ki mint veti ágyát, úgy
alussza álmát. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy az alapoknál kezd. Nem mindegy mit vetsz meg.
Ha hosszútávon keresed ezt a nagyszerű élményt, fontos, hogy a megfelelő matracot válaszd. De
milyen is a megfelelő matrac? Egyáltalán milyenek vannak? Keményebb vagy puhább?
Van, aki a keményebb mellett esküszik, van akinek a puhább a kényelmes. De hogy mi is számít
keménynek, ezt nehéz meghatározni.
Ha visszagondolsz, biztos találsz rá példát, hogy valaki áradozott egy ágyról, milyen kényelmes, amikor viszont Te ráfeküdtél, azt mondtad, hogy ezen egy éjszakát sem bírsz végig aludni. Tehát a matrac keménysége, puhasága relatív. Nyilván megtapasztaltad már a kettő közötti különbséget és el tudod dönteni, Neked melyik kényelmesebb.
Félkemény
Szakértők szerint egyébként, az aranyközépúttal sosem tudsz mellé lőni. Hiszen találkozhatsz már a piacon úgynevezett félkemény matracokkal. A túlzottan kemény matrac – a szóbeszéddel ellentétben – nem minden esetben tesz jót gerincednek. A túlzottan merev tartást biztosító matracok, a gerincednek nem engednek annyi mozgásteret, hogy kényelmes pozíciót vehess fel alvás során.
Az úgynevezett nyomáspontoknak; vállnak, csípőnek alvás közben szükséges annyi mozgásteret biztosítanod, hogy alvó pozíciód változtatása során is gerincoszlopod megtalálja természetes ívét.
Hát és derékfájdalmak elkerülése érdekében nem ajánlott a túl kemény ágy. Hihetetlen módon hasonló fájdalmakat okozhat ennek ellentéte, egy túl puha, süppedős matrac is. Ezért is lesz hálás gerincoszlopunk egy félkemény matrac kiválasztásakor, hiszen az követve testünk körvonalait, megfelelő alátámasztást nyújt, minden szükséges ponton, minden egyes alváspozícióban.
Szerkezetileg sokféle közül válogathatsz. Táskarugós, bonellrugós, habrugós, memóriahabos, szivacsos.
Habanyagos matracok
Az utóbbi évtizedekben különböző habanyagokat fejlesztettek ki a gyártók. Pl. memóriahabot, cellpurt és hideghabot – utóbbi nagy rugalmasságot ad a matracnak.
Tested körvonalait tekintve a memóriahabos matracok követik leginkább azt. Annak ellenére, hogy talán ez a típus a legkeresettebb, többnyire ezzel a matraccal kapcsolatosan is különböznek legjobban a vélemények. Van, akinek ez a matrac nyújtja a legmegfelelőbb támasztékot, másoknak viszont túl süppedősnek bizonyult, szinte a már túl puha kategóriába sorolják. A hab sűrűségét is figyelembe kell venned, hiszen matracod tartóssága és minősége is függ tőle. Minél sűrűbb egy matrac, annál tartósabb is.
Rugós matracok
A rugós matracokat feltétlen meg kell említsük, habár már kevésbé örvendenek nagy népszerűségnek. De ne vesd el azonnal, ne legyél ezzel a típussal sem előítéletes. Hiszen ezen a fajta matracon is sokat fejlesztettek az utóbbi években.
A bonellrugós rendszernél a rugókat úgy alakították ki, hogy azok tölcsérre emlékeztető formája megakadályozza az egymás mellett elhelyezkedő rugók súrlódását. Ezeket a rugókat pedig spirálszerűen fűzik még össze különböző edzett acélhuzalokkal. Ezeknek a matracoknak az ára jóval kedvezőbb más matracokhoz képest.
Egy újabb generáció a rugós matracok között a táskarugós kialakítás. Ennél a típusnál a matrac belsejében egymástól független kis textil tasakokban vannak elrejtve a rugók, melyeknek köszönhetően egy-egy alváspóz változtatása teljesen hangtalan. Ezek az egymástól függetlenül mozgó rugók sokkal jobb tartást biztosítanak testednek. A táskarugós matracok valamivel keményebbek, mint a habszivacs matracok, viszont hosszútávon a táskarugús matracokkal a legelégedettebbek a vásárlók.
A rugós matracokkal kapcsolatos beidegződést is elfelejtheted, ami szerint, ha Te mozdulsz, hullámzik veled együtt az egész matrac is. Hiszen ezek a zsákrugók ténylegesen csak a Te mozgásodat fogják lekövetni.
Amivel feltétlenül számolj rugós matrac választásakor, hogy a szivacs matracokkal ellentétben nem lehetséges a szállítása összegöngyölve egy kisebb hengerbe, illetve a táskarugós matracoknak a súlya is sokkal nagyobb, így az ágykeretednek is alkalmasnak kell lennie a befogadására, különösen egy felnyitható ágyneműtartó esetén.
Habrugós matracok
A habrugós matracok térhálós rendszerrel készülnek. Azonban az egyik legfontosabb sajátossága, hogy nem tartalmaz fémet, hiszen a matrac belsejében a rugók nagy tömegbírású hideghabból készülnek. Ez a méhsejtre emlékeztető forma akadályozza a legkevésbé a levegő szabad áramlását. Így ez a típus kiváló szellőző tulajdonsággal bír.
Biomatracok
A fent említett, egyre nagyobb népszerűségnek örvendő matracok mellett meg kell említsük a biomatracokat is, melyek kókusz és latex alapanyagokból készülnek. A nagyon kemény és rideg kókuszt a matrac legalsó rétegébe építik be, mely a megfelelő alátámasztásért felel. Az efölé beépített latex anyag pedig a komfortérzeten javít, hisz rugalmas, szellősebb, kényelmesebb érzést ad.
Fontos az anyaga!
Nagyon fontos, hogy mi van a matrac belsejében. De ugyanilyen fontos szempont az is, hogy milyen a matrac külső borítása. Kellemes, puha tapintású, jól szellőző matracot válassz. Egyre több matrac huzata praktikusan levehető és mosható. Hozd ki a legtöbbet az éjszakai alvásból!