A fa manipulálható növekedés közben, ami azt jelenti, hogy elméletileg kész asztal formára is lehetséges termeszteni.
A Massachusetts Istitute of Technology tanulmánya szerint a laborban termesztett asztalok és székek lelassíthatják az erdőirtást.
A koncepció hasonló a laboratóriumban termesztett húshoz. A tudósok olyan növényi sejtekből álló szerkezeteket hoznak létre, amelyek a fa hatásúak, de anélkül, hogy közben erdőket kellene kivágniuk.
A faszerű növényi szövetet beltérben termeszik, talaj és napfény nélkül. Az eredeti sejtek nem fákból származnak, hanem egy színes virágos növényből, a rézvirágból, amely Mexikóban őshonos. Ezeket a sejteket ezután növényi hormonok segítségével merev szerkezetté alakítják.
A laboratóriumban termesztett fa bármilyen formát felvehet, akárcsak a 3D nyomtatásnál. Ez azt jelenti, hogy egy teljesen kész asztal elméletileg csavarok és ragasztó nélkül kialakítható a technológia segítségével.
A csapat még nagyon messze van attól, hogy ténylegesen megtermesszen egy asztalt, de szerintük ezzel a módszerrel a jövőben fák kivágása nélkül tudunk majd bútorokat készíteni. A termelés növelése jelentős pénzügyi és szellemi befektetést igényel majd a szakértők szerint, de úgy vélik, ez enyhítheti majd az erdőgazdálkodás és mezőgazdaság hatásait.
A csapat közleménye szerint a fa anyagok előállítására szolgáló jelenlegi rendszerek fenntarthatatlan elvárásokat támasztanak a környezettel szemben. A fakitermelés és az új szántóföldekhez szükséges irtás kb. két Franciaország méretű természetes erdőterület elvesztéséhez vezetett 1990 és 2016 között.
Ezt ellensúlyozza valamelyest a The Guardian cikke, mely szerint 2000 óta 59 millió hektárnyi erdő nőtt vissza a bolygónkon, ami fent említett terület fele.
Az erdőirtás nemcsak annak a lehetőségét veszi el, hogy ezek a fák szén-dioxidot nyeljenek el, hanem az állatokat is veszélyezteti. Az erdők a szárazföldön élő fajok mintegy 80 százalékát tartják fenn.
A bútorlapok többsége szerencsére hulladékfából készül és nem az erdőterületeket irtják hozzá. Ha érdekel, hogy itthon hogyan gyártják a bútorlapokat, akkor itt találsz róla egy érdekes videót: Így készül a bútorlap.
Reméljük érdekesnek találtad cikkünket :)
Mint mindig, most is várunk szeretettel bútoráruházainkban Veszprémben és Siófokon vagy böngéssz online webshopunkban!