KONYHA FELÚJÍTÁSA LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE
A konyha a lakás egyik leggyakrabban használt helyisége.
Sok férfi a konyha megtervezését kedvesére bízza, hisz egy nő általában sokkal több időt tölt a konyhában. De ne ijedj meg, hiszen ez egy nagyon izgalmas és nem túl bonyolult feladat. Mérés, tervezés, keresgélés, ötletelés, válogatás a színek, alapanyagok, stílusok között.
Konyha tervezése - Inspirációk gyűjtése
Azt javaslom, hogy elsőként nézelődj az interneten. Rengeteg lakberendezéssel kapcsolatos blogcikk/weboldal van, meríts ötleteket, találd meg a hozzád legközelebb álló stílust.
Rengeteg stílus közül választhatsz: létezik vidéki, provance-i, vintage, mediterrán, modern, minimál stílusú és még sorolhatnánk naphosszat, a választék óriási.
A vidéki stílus kedvességet sugároz, barátságosabb hangulatot kölcsönöz a konyhának.
A modern, minimál stílus esetén az elegánsabb, letisztultabb formák a fő irányadók. Megjelennek a minőségibb, nemesebb anyagok, mint a fém, a magasfényű vagy üveg felületű bútorlapok, illetve a márvány mintájú munkalapok is. Továbbá rejtett fogantyúk, nyomásra nyíló fiókok, felnyíló ajtós megoldások jellemzik. Leginkább a földszínek dominálnak, a barna, a fehér és a fekete árnyalatai.
Ha kiválasztottad a stílust, amely Téged jellemez, ahol a leginkább el tudod képzelni, hogy otthonosan mozogj és összhangban van mindennel, kezd el megtervezni az elemeket.
Tervezés
Egy konyhaszekrényt elhelyezhetsz L-alakban, párhuzamos két egymással szemben lévő falra építve, vagy akár egyvonalban, esetleg U-alakban elhelyezve attól függően hogy a helyiségnek melyik a legmegfelelőbb kivitel. Ez mind konyhád méretétől függ, illetve az adott tér lehetőségeitől, melyet be kívánsz építeni.
Manapság itthon is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a régebben csak az amerikai filmekben látott, konyha közepén kialakított konyhasziget. Ehhez igazán nagy térre van szükség, ezt egy modern stílusú házba vagy lakásba ajánlom leginkább, ahol nagy, tágas, egybenyíló terek jellemzik az egész otthont.
Elrendezés
A felújítás megkezdése előtt, vedd figyelembe az addig kialakított adottságokat. Fontos figyelembe venned a víz-, villany- és gázvezetékek helyét, ez nagyban meghatározhatja az új elrendezést.
Jegyezd fel, pontosan mit szeretnél beépíteni a konyhabútorba. Vannak a konyhának fix elemei, melyeket ha először összeszedsz, utána kedvedre variálhatod az elrendezésüket, hogy milyen sorrendbe építed be őket, melyik elem mellé mi kerüljön.
A sütő, a gáztűzhely, a mosogatótálca és a hűtőszekrény alap darabok kell legyenek egy konyhában. Ezek 60 cm-es munkaterületet foglalnak el a bútorból. Hogy ezeken felül mennyi tervezhető szabad felületed marad még, azt a konyha teljes méretiből kivonva kapod meg.
Szükséged lesz még szabad munkafelületre, ahova főzéskor kipakolhatod a szükséges alapanyagokat, ahol előkészítheted azokat a főzéshez.
Beépített gépek, tárolási lehetőségek
Vedd sorra, mit szeretnél beépíteni a bútorba. Szeretnél-e pl. mosogatógépet, szagelszívót, beépített kukát elrejteni a konyhabútorba. Vedd figyelembe az is, mennyi konyhafelszerelésed van. Azokat hol szeretnéd majd tárolni, látható helyen a munkapult tetején, hogy mindig kéznél legyenek, vagy inkább elrejtenéd egy-egy fiókba, szekrénybe.
Ez alapján határozd meg a számodra szükséges fiókok számát és méretét. A munkapult magasságát saját magasságodhoz tervezd meg. A standard magasság 85 cm, de aki alacsonyabb növésű, az úgy érezheti magát majd a saját konyhájában, mint első nap az iskolában, mikor nem érte fel az iskolapadot. De ugyanez igaz egy magasabb növésű emberre is, akinek ha mosogatás közben görnyednie kell, ugyanolyan kényelmetlen lehet.
Ha megtervezted az elemeket, jöhet a kivitelezés megtervezése. A különböző színekkel, felületekkel variálhatod az összhatást. Teljesen más hatást és olykor más stílust is ad egy fa bútorlap vagy egy magasfényű bútorlap. Sokan választják a sötétebb színeket a bútor alsó elemeihez, és egy hasonló de jóval világosabb árnyalatot a fenti elemekhez. De egy egyszínű fehér konyhabútort is bátran variálhatsz egy sötét munkalappal.
A konyhabútor megtervezésekor még egy utolsó szempontot figyelembe kell venned és meg kell tervezd a munkapult és a felső elemek közötti részt, a konyha hátfalát. Ezt hagyhatod szabadon is, festheted vízálló falfestékkel, csempével is burkolhatod, de egyre több hőálló üveg vagy plexi burkolat közül is választhatsz (konyhapanel vagy más néven falburkoló design panel). Bármelyiket választod, nem fogsz tudni hibázni, viszont a választásnál gondolj arra is, hogy takarítás szempontjából melyik a legkönnyebben kezelhető, hiszen egy konyhában sokszor történhetnek apróbb balesetek.
Akárhogy is tervezed meg végül a konyhádat, a legfontosabb szempont, hogy képzeld el magad benne, főzés közben.
Ergonómia, könnyű hozzáférhetőség
Hasznos, ha a konyha közepén állva minden a közeledben van, szinte kéznyújtásnyira. Természetesen ez kivitelezhetetlen, illetve talán nagyon pici főzőfülkék esetében még elképzelhető. De gondold át, melyek azok a tárgyak, konyhai gépek melyek legtöbb esetben használatban vannak.
Egy konyha, ha nincs épp használatban, akkor szép, ha tiszta, átlátható, rendezett. Ezért is fontos, hogy sok-sok fiókot tervezz, ahova a robotgépet, a gorfi sütőt, a melegszendvics sütőt vagy az egyéb konyhai kisgépedet elsuvaszthatod. A pult végén egy kisebb szekrényt alakíthatsz ki, azoknak a konyhai gépeknek, melyeket nem használsz mindennapjaid során, de már sehova nem tudtad elrejteni őket.
Sok praktikus dolog közül választhatsz. Kihúzható fűszertartó fiók, munkapult alól kigördíthető konyhaszekrény elem vágódeszkával, ledvilágítás a felső konyhaszekrény alatt, rendszerező fiókok tányérok, serpenyők, fedők részére, kihúzható szemetes fiók. A sarokelemek esetében is több megoldás közül választhatsz, vannak már kihúzható sarok fiókok, vagy olyan forgatható szerelvények, melyek egy sarok szekrényben is könnyen elérhetővé teszik a nagyobb edények tárolását is.
Ha nagyon bizonytalan vagy és teljesen elvesztél a tervezésben, a részletekben és úgy gondolod túl sok szempontot kell figyelembe venni, akkor se ijedj meg, hiszen rengeteg kész konyha közül választhatsz. Ebben az esetben csak a méreteket kell figyelembe venned, és már kis is választhatod a neked tetsző stílusút, színűt, felszereltségűt.