A fekete-fehér lakberendezési stílus
Mindenesetre a fekete-fehér a lakberendezésben egyre nagyobb trendet mutat. De újat mutat-e vagy visszatérőt?
E két szín párosítása sokaknak túl éles kontrasztot mutat ahhoz, hogy egy helyiségen belül együtt használják. Elsőként azonban nézzük meg külön – külön mely szín, mit is jelent, illetve milyen hatást kelt.
A fekete és a fehér, ég és föld. Igazából nem is nevezhetjük őket színeknek. A fehér igazából megosztó, sokan keresik a választ arra, egyáltalán a színek közé sorolhatjuk-e. Ezzel a színnel pedig még ha ellentétes párjaként is emlegetjük, szoros összefüggést mutat a fekete. A hétköznapokban mégis színként kezeljük őket.
A fehér színt leginkább pozitív jelzőkkel társítod. A tisztaságot, világosságot, fényességet, egyszerűséget szimbolizálja. Leginkább a tökéletesség színéhez társítjuk.
Ezzel ellentétben a fekete a gyászt, a gonoszt, a szomorúságot és természetesen a sötétséget juttatja eszedbe. Érdekes ugyanakkor, hogy a sok negatív jelző mellett néhány pozitív dolog is eszedbe juthat erről a színről: ünnepélyes, komoly, tekintélyes, előkelő.
Éppen ezek miatt a tulajdonságaik miatt használják előszeretettel a lakberendezésben.
A klasszikus „egyszerűbb mindig szebb” mondás igaz-e?
E két szín remek kiegészítője egymásnak. Mindegyik magában hordozza a letisztult, elegáns, minimalista stílust. Az ünnepélyest, a luxust, az előkelőséget szimbolizálják együtt és önmagukban is.
Fekete-fehér stílus - Hol érdemes használni a lakásban, és hogy?
A lakás minden pontján érdemes használni ezeket a színeket, illetve színkombinációikat. A nappaliban, a konyhában, a fürdőszobában, de még a hálószobában is nyugodt szívvel használhatod. Azonban figyelj arra, hogy ne vidd túlzásba a fekete szín használatát. Mivel több negatív tulajdonság párosul ehhez a színhez, ezért inkább a fehér legyen a domináns.
Előnyeik, hátrányaik…
A fehér tágítja a teret. Ezáltal a fehér bútorok sem fogják azt a hatást kelteni benned, hogy túlzsúfolt a helyiséged. Elsősorban a falakon köszönhet vissza elsőként ez a szín.
Másik fontos pozitív tulajdonsága, hogy mindig világos hatást fog kelteni. Ugyanakkor a fehérrel sem szabad túlzásba esned, hiszen ürességérzetet és frusztrációit is okozhat a túl sok fehér használata.
A fekete lesz képes megtörni ezt az ürességet, egyhangúságot. A fekete merészséget ugyanakkor bátorságot is sugároz. Éppen ezért ne ijedj meg használni. Ahogy a fehér tágít, úgy a fekete sokkal kisebbnek mutatja a teret, optikailag összehúzza, ezért bánj óvatosan vele.
A káoszból rend teremtődik a fekete által...
Sokan félnek a feketétől. Régebben csak a kiegészítők kiválasztásával próbáltak egyensúlyt teremteni a fehér enteriőrjükben. Manapság azonban egyre több és nagyobb felületeken köszönhet vissza ez a szín. A fehér falakat és járólapot, ezidáig egy fekete szőnyeggel vagy ülőgarnitúrával merészkedtünk összhangba hozni.
Az elmúlt években azonban igen gyakori, hogy például a mennyezetet feketére festik. Egy fürdőszobának rendkívül meghitt hangulatot kölcsönözhet. Egy fekete járólaphoz a fehér falak mellett, a mennyezetbe épített led világítással kiegészítve órákat töltesz majd Te is fürdőkádban.
A sötét padlózat a sötét mennyezettel együtt a világos falakat közre fogja, keretbe foglalja azt. Egyáltalán nem kelti majd Benned a komorság érzetét. A fekete és a fehér évtizedek óta alkot klasszikus párost. Ahogy a divatban, úgy a lakberendezésben is vissza – visszaköszön időről időre.
Nem teljesen új irány, csupán megújuló. Régebben a fekete minimális kiegészítője volt vagy lehetett csak lakásunknak. Azonban manapság az új trend, amit maga a fekete szín is sugároz – a merészség.
Légy bátor használni olyan felületeken is, melyeken eddig soha nem gondoltad volna. Mindeközben óvatosságra intelek, ne ess túlzásba. Ha mégis túl sötétnek érzed az összhatást, a fehér szín jól kompenzálja majd. Illetve a fények játéka kivétel nélkül minden esetben jó megoldás lehet!