A kanapénk borításánál nem mindegy, hogy igazi, vagy műbőrrel állunk-e szemben, bár szerencsére sok hasonló és előnyös tulajdonsággal rendelkeznek.
A bőr és a műbőr nagy előnye a szövet borításhoz képest, hogy ha valamilyen trauma éri, mint például: csoki folt, kiöntött üdítő, vagy akár a gyermekünk papírnak nézi és filccel összerajzolja, akkor igen egyszerűen takarítható.
Elég, ha egy puha ronggyal vagy nedves törlőkendővel áttöröljük az ülőgarnitúrát, hogy eltüntessük a foltokat és a ragacsot. Ha pedig csak a rárakódott portól, morzsától szabadulnánk meg, akkor nyugodtan kezdjük a porszívóval, ami így legalább a bőr apró pórusaiból is eltávolítja a részecskéket.
Tehát első körben a könnyű tisztításért jár nekik a pont.
Ha éppen nincs otthon olyan szerünk, amit kifejezetten bőrbútorok vagy műbőr felület tisztítására fejlesztettek ki, akkor van néhány házi praktika, ami jól jöhet, ha úgy adódna a helyzet.
Azonban bármelyiket is próbálnád ki, minden esetben érdemes előtte egy kevésbé látszó, kisebb felületen kipróbálni, így elkerülheted, hogy kellemetlen és látványos sérüléseket okozz bútorodon!
- Zsír vagy csoki esetében nagyon hasznos tud lenni egy kis glicerin, amit vattacsomóval tudunk felvinni a kívánt felületre és finoman dörzsölve eltüntetni a foltot. Ha áttöröljük egy nedves szivaccsal a folt helyét, akkor azzal eltávolítjuk a véletlenül ott maradt többletet.
- Amennyiben nem tudtunk néhány foltot azonnal eltávolítani és emiatt régebb óta ott éktelenkedik az ülőgarnitúrán, akkor egy kis víz és ecet keverék csodákat tehet vele, ha átdörzsöljük egy puha szivaccsal.
- Kávé és teafolt esetében elég egy puha, nedvszívó papírral felitatni a folyadékot. Nem szabad azonnal dörzsölni, először fel kell itatni és utána óvatosan, körkörös mozdulatokkal szárazra törölni.
- Ha a gyermekünk úgy gondolta, hogy egy kis szín jót tenne a kanapénak és ezt egy toll segítségével meg is valósította, akkor egy kis langyos tej jól jöhet segítségül. Ha pedig a vörösbor a ludas, akkor a só lehet a megmentőnk.
- A foltok és elszürkülés ellen bevethető egy puha, fehér színű radír. A radírral közvetlenül veheted kezelésbe a kanapét elcsúfító foltokat.
- Végül, ha nem tudjuk, hogy mivel állunk szemben, akkor egy kis mosogatószer vagy sampon is jó szolgálatot tehet, amennyiben feloldjuk vízben és finoman bedörzsöljük vele a foltokat. Lehetőleg úgy, hogy ne szívjon be túl sok vegyszert a kárpit.
Amivel soha ne próbálkozz a tisztításhoz:
- Soha ne használj súrolószert!
- Ne tisztítsd alkohollal, sem erős fertőtlenítő hatású szerekkel!
- Ne ess neki kefével vagy más durvább felületű eszközzel!
- Ne használj bőrtisztítót a műbőr bútorodhoz, mivel két teljesen különböző és csupán megjelenésben hasonló anyagról van szó, a bőrtisztító kárt tehet a textilbőr bútorodban.
Mint feljebb írtuk, a bőr kanapék tisztítása könnyebb, mint egy szövet kárpité, ellenben bőven igényel odafigyelést is, mivel a bőr hajlamos kiszáradni, így érdemes havonta kezelni egy kis ápoló krémmel, mint a lanolin és a vazelin. Bár sokan ajánlják a testápolók, olajok használatát, mi inkább a kifejezetten bőrgarnitúrákra kifejlesztett ápolókat részesítenénk előnyben.
Fontos tudni, hogy a napsugárzás (az UV) és a magas hő erősen károsíthatja a bőr anyagát és színét. Míg az anyagában ez úgy jelenik meg, hogy berepedezik, addig a színe kifakulhat, ha tartós napfénynek vagy hőhatásnak van kitéve. Ezek miatt is fontos, hogy ne helyezzük az ülőgarnitúrát a kandalló vagy fűtőtest közelébe és a túlzott nedvességet se hajszárítóval próbáljuk felszárítani, hanem itassuk fel és hagyjuk friss levegőn megszáradni.